„FUDOSHIN, NEHYBNÁ MYSL, JE JAKO KLIDNÁ HLADINA, ZRCADLÍCÍ NEPOKŘIVENĚ REALITU. UMOŽŇUJE VŽDY VČAS A SPRÁVNĚ REAGOVAT V JAKÉKOLIV ŽIVOTNÍ SITUACI. PRAVIDELNÉ CVIČENÍ AIKIDO JE JEDEN Z NEJLEPŠÍCH ZPŮSOBŮ, JAK SI FUDOSHIN OSVOJIT.”

Václav Kubát, 6. DAN AIKIKAI HOMBU DOJO

Náš vztah

 

Když se zapojíš do dójó, vyplníš přihlášku a poučení o právech a povinnostech. Tím je určena menší část tvého vztahu k dójó. Větší část vztahu (jako větší část umění) se učí v tichosti, bez verbálního vyjádření. Prosím nauč se využívat dójó dobře. Učiň ho zahradou, ve které můžeš růst. Tato jednoduchá úvaha vystupňuje nádherně tvoje spojení s dójó.

 

Zaznamenej svoji prezenci pokaždé, když přijdeš do dójó, dříve než se převlečeš do cvičebního oděvu a vstoupíš na tatami. Po určitém počtu tréninků budeš moci být zkoušen na pokročilejší stupeň: zkouškové požadavky jsou vyvěšeny v dójó. Vyšší stupně ti umožní zúčastňovat se náročnějších tréninků, jak v tomto, tak i v jiných dójó po celém světě.

 

Dójó je více než jenom fyzický prostor. Je to rodina lidí. Jsi nyní členem této rodiny, a také rodiny všech cvičenců aikidó na celém světě. V samotné Severní Kalifornii je přibližně 8000 cvičenců aikidó.

 

Dójó existuje proto, abychom se mohli dobře zdokonalovat a jeho kvalita závisí na nás všech. Prosím, buďte ochotní pomoci v dójó, když je potřeba, plaťte včas svoje poplatky, a přispívejte k atmosféře, ve které vyrůstáte. Poplatky mají být placeny plně bez ohledu na to, kolikrát měsíčně stihnete trénovat. Na rozdíl od lázní, tělocvičen a jiných veřejných míst je dójó rozšířením naší tvořivosti a ochoty vytvářet mír v našich životech. Vaše podpora dójó je vaše podpora této myšlenky.

 

< ^ >