„FUDOSHIN, NEHYBNÁ MYSL, JE JAKO KLIDNÁ HLADINA, ZRCADLÍCÍ NEPOKŘIVENĚ REALITU. UMOŽŇUJE VŽDY VČAS A SPRÁVNĚ REAGOVAT V JAKÉKOLIV ŽIVOTNÍ SITUACI. PRAVIDELNÉ CVIČENÍ AIKIDO JE JEDEN Z NEJLEPŠÍCH ZPŮSOBŮ, JAK SI FUDOSHIN OSVOJIT.”

Václav Kubát, 5. DAN AIKIKAI HOMBU DOJO

O aikidó

 

… vyčerpávající popis tohoto bojového umění asi není možné podat, nejlepší způsob, jak se něco dozvědět o aikido, je začít aikido praktikovat – potom aikido vnímáte vlastním tělem, myslí a celkovou zkušeností.

 

AIKIDO je relativně mladé bojové umění. Jeho Zakladatel, japonský mistr Morihei UESHIBA (1883 – 1969), sestavil z nejúčinnějších technik japonských bojových umění promyšlený sebeobranný systém s unikátní filosofií. Primárním účelem technik není likvidace útočníka, nýbrž kontrola a odčerpání útočníkovy energie. Pokud útok pokračuje, obránce přesměruje energii proti útočníkovi samému. Účinek technik lze přitom „dávkovat“ od mírného až k bolestivému nebo přímo destrukčnímu provedení. (Drsnější provedení technik aikido je k vidění v některých starších filmech Stevena Seagala.)

 

Více zde.