„FUDOSHIN, NEHYBNÁ MYSL, JE JAKO KLIDNÁ HLADINA, ZRCADLÍCÍ NEPOKŘIVENĚ REALITU. UMOŽŇUJE VŽDY VČAS A SPRÁVNĚ REAGOVAT V JAKÉKOLIV ŽIVOTNÍ SITUACI. PRAVIDELNÉ CVIČENÍ AIKIDO JE JEDEN Z NEJLEPŠÍCH ZPŮSOBŮ, JAK SI FUDOSHIN OSVOJIT.”

Václav Kubát, 6. DAN AIKIKAI HOMBU DOJO

Dětský oddíl

Dětský oddíl je všeobecnou přípravkou pro bojová umění a studium sebeobrany. Se cvičením dětí máme více než patnáctileté zkušenosti. Vedoucím oddílu je Mgr. Aleš Kubát, absolvent FTVS UK, 3. dan aikikai (604 748 775, aleskubat@post.cz ). Oddíl není začleněn do žádné nadřazené organizace.

 
Většina sebeobranných technik, které cvičíme s dětmi, vychází z bojového umění aikidó, které je jemné a neagresivní (i když zdánlivě z pohledu dětí málo akční). Nácvik ve dvojicích nepředstavuje vzájemný zápas, nýbrž klidné využívání nerovnováhy a relativně jemné „dopravení útočníka na zem“. (Toto „pojetí boje“ je více sympatické dívkám, kluci by se raději více „prali“.) Drsnější techniky, např. páky na klouby (aikidó, jiu jitsu), údery (karate), přehozy (judo) s dětmi nenacvičujeme, protože by to mohlo poškodit jejich vyvíjející se klouby nebo způsobit přímý úraz.

 
Udržet trvalou pozornost a klid dětí při nácviku technik je téměř nemožné. Z těchto důvodů cvičení technik prokládáme různými obratnostními a rychlostními hrami (do toho patří i trénink pádů – kutálení) a samozřejmě i posilováním.


 

Abychom dále vnesli do cvičení jistý prestižní a motivační prvek, vytvořili jsme pro děti vlastní zkouškový systém, udělují se jim stupně 10. až 7. kyu. Níže uvádíme výsledky zkoušek v předchozích letech.

 

Zkušební řád 10. a 9. kyu

Zkušební řád 8. a 7. kyu

 

Udělené stupně a diplomy:

 
Rok 2019:
9.kyu: Julie Hrušová
10.kyu: Vojtěch Antoš, Adam Hájek, Marek Šimáček, Marjan Štěrba
 
Rok 2017:
8.kyu: Anna Vránová
9.kyu: Julie Vydrová
10.kyu: Julie Hrušová, Adam Vrána, Kai Diene, Matěj Švanda
 
Rok 2015:
9.kyu:  Anna Vránová
10.kyu:  Jan Recina, Ondřej Volf, Julie Vydrová, Malcolm Diene
 
Rok 2014:
9.kyu: Adam Bajer, Ludvík Polák
10.kyu:  Anna Vránová
 
Rok 2012:
7.kyu:  Kryštof Hájek,
10.kyu:  Adam Bajer, Daniel Nejedlý, Matyáš Chalupný, Pavel Kucharčík