„FUDOSHIN, NEHYBNÁ MYSL, JE JAKO KLIDNÁ HLADINA, ZRCADLÍCÍ NEPOKŘIVENĚ REALITU. UMOŽŇUJE VŽDY VČAS A SPRÁVNĚ REAGOVAT V JAKÉKOLIV ŽIVOTNÍ SITUACI. PRAVIDELNÉ CVIČENÍ AIKIDO JE JEDEN Z NEJLEPŠÍCH ZPŮSOBŮ, JAK SI FUDOSHIN OSVOJIT.”

Václav Kubát, 6. DAN AIKIKAI HOMBU DOJO

Rozšíření (extenze)

 

Rozšíření, tj. rozepnutí, a relaxace jsou navzájem těsně propojeny. Rozšířené pohyby jsou uvolněné, s vahou přirozeně nízko, a odstředivě nasměrovány (z centra směrem ven). Tím se myslí, že konečný směr vašich pohybů bude ven z vašich prstů rukou i nohou, zrovna tak jako z vrcholku vaší hlavy a spodního konce vaší páteře. To znamená, že se při svém tréninku plynule rozpínáte, vaše přítomnost se zvětšuje, až časem vyplní nekonečný prostor. Taková byla zkušenost Ó Senseie, zakladatele aikidó, se „splynutím v jedno s vesmírem“.

 

Cvičení „neprolomitelné paže“ je asi nejlepší začátek, jak se naučit extenzi skrze paži. Jestliže jste to nezkoušeli, požádejte někoho v dójó, aby vás to naučil. Lze cvičit i extenzi skrze loket, koleno, rameno a další části těla. Myšlenkou každého nácviku extenze je učinit svoje tělo větším, získat větší přítomnost v prostoru. Extenze je rozepnutí ki, mysli a těla. To neznamená, že „ztloustnete“, ale spíše že budete skutečně vyplňovat celý prostor, který zabíráte. Až se vaše mínění o vás samých stane více pozitivním, budete schopni se každodenně více těšit ze svého bytí.

 

< ^ >