„FUDOSHIN, NEHYBNÁ MYSL, JE JAKO KLIDNÁ HLADINA, ZRCADLÍCÍ NEPOKŘIVENĚ REALITU. UMOŽŇUJE VŽDY VČAS A SPRÁVNĚ REAGOVAT V JAKÉKOLIV ŽIVOTNÍ SITUACI. PRAVIDELNÉ CVIČENÍ AIKIDO JE JEDEN Z NEJLEPŠÍCH ZPŮSOBŮ, JAK SI FUDOSHIN OSVOJIT.”

Václav Kubát, 6. DAN AIKIKAI HOMBU DOJO

Dopis F. Dorana

 

Při listování po webových stránkách jednotlivých klubů aikidó nacházíme nejrůznější informace o bojovém umění aikidó, jeho charakteristiky a také důvody, proč je vhodné aikidó cvičit. Většinou se dozvíme, že zakladatel aikidó byl mistrem nad mistry v nejrůznějších stylech bojových umění své doby, že aikidó vytvořil či sestavil jakožto efektivní bojové umění, které má ale výhradně sebeobranný charakter … že se v něm odráží osvícení Zakladatele, protože nehledá v boji zničení útočníka, ale realizaci vnitřní i vnější harmonie. Některé z těchto aspektů jsou ale těžko pochopitelné jak pro nastávající adepty tohoto bojového umění, tak i pro člověka, který aikidó cvičí třeba i delší dobu.

 

Ze všech možných takových textů mě neobyčejně silně oslovil zdánlivě jednoduchý úvodní dopis s doplňujícími vysvětleními, kterým můj přítel a vzor, americký učitel aikidó Sensei Frank Doran, 7.dan Aikikai, vítá nové zájemce o cvičení ve svém dójó Aikido West v Redwood City v Kalifornii. Tento materiál je zveřejněn na stránce Aikido West a také ve verzi o něco stručnější na stránce Stanford University, v jejímž klubu aikidó Sensei Doran pravidelně vyučuje. Na těchto stránkách je možné nalézt i základní informace o kvalifikaci F.Dorana v oblasti bojových umění.

 

Sensei Frank Doran byl tak laskav, že mi dovolil přeložit jeho dopis a k němu připojený text a publikovat ho na webových stránkách mého klubu Aikidó Centrum Fudóshin. Myslím, že stojí za to, zamyslet se nad každým slovem tohoto dopisu.

 

Václav Kubát

 


 

Autor: Frank Doran Shihan, 7. Dan


Uvítací dopis
Co je aikidó?
Vaše tělo
Oděv
Pozorování
Přitažlivost a uzemnění
Rychlost, tempo, dýchání
Rozšíření (extenze)
Soulad a trénink
Vztah uke – nage
Cykly
Závazek
Dójó
Náš vztah
Ostatní učitelé, studenti a umění
Rozhodnutí odejít
Očekávání