„FUDOSHIN, NEHYBNÁ MYSL, JE JAKO KLIDNÁ HLADINA, ZRCADLÍCÍ NEPOKŘIVENĚ REALITU. UMOŽŇUJE VŽDY VČAS A SPRÁVNĚ REAGOVAT V JAKÉKOLIV ŽIVOTNÍ SITUACI. PRAVIDELNÉ CVIČENÍ AIKIDO JE JEDEN Z NEJLEPŠÍCH ZPŮSOBŮ, JAK SI FUDOSHIN OSVOJIT.”

Václav Kubát, 6. DAN AIKIKAI HOMBU DOJO

Vaše tělo

 

Uvolnění

 

Západní kultura má tendence vytvářet dojem, že napětí a síla jsou spojeny jedno s druhým, zatímco uvolnění je spojeno se spánkem, netečností, vypnutím nebo nějakou formou zranitelnosti. Ve skutečnosti, čím jste uvolněnější, tím efektivnější můžete být v jakékoli aktivitě. Všichni mistři, nezávisle v jakém umění nebo dovednosti, tvoří nejlépe v totálně uvolněném a bdělém stavu. Jenom začátečníci tvoří těžce. Mistři tvoří lehce. Je známkou mistrovství být klidný, uvolněný a ve stavu hlubokého míru, zatímco podáváme svůj nejlepší výkon. Dovolíte-li si být uvolněni a bdělí zároveň, usnadníte si svůj pokrok v aikidó a vychutnáte si svůj trénink mnohem více.

 

Když se učíte novým pohybům, dejte tomu čas. Pohybujte se tak pomalu jak chcete a pozorujte, jak uvolnění dokážete být. Specielně si pohrajte s uvolněním svého dýchání, obličeje, krku a ramen. Jakmile toto uvolníte, vaše osobní pohybové a spánkové návyky se stanou pohodovějšími a vaše akce na tatami rychle získají na lehkosti, rychlosti a efektivitě. Spolu s tím bude vzrůstat i vaše všímavost.

 

Aikidó je bojové umění, které vyžaduje vaši plnou pozornost, připravenost reagovat a ochotu být přizpůsobivý. Ve vašem tréninku aikidó bude pro vás prospěšné vypěstovat si novou úroveň smyslové pozornosti. To bude ulehčeno vaší relaxací.

 

To neznamená, že nemáte trénovat intenzivně nebo že se nemáte snažit. Abyste se naučili jakémukoli bojovému umění, musíte trénovat velmi tvrdě. Bude vás to stát spousty potu, pochybností, úsilí, příjemného vyčerpání a dalších věcí k překonání. Jednoduše si uvědomujte, že děláte něco úplně nového a že výsledky se dostaví, jakmile budete schopni nahradit staré vzorce novými. Dosáhnete toho jako osvobození, jako uvolnění od starého zbytečného napětí a návyků boje se svým životem.

 


 

Zranění

 

Všeobecně řečeno, zranění v aikidó mají povahu různých naražení, modřin, natažení či vyvrtnutí: jsou to nepříjemnosti, jaké trápí i tanečníky, běžce, tenisty atp. Bude-li nějaká část vašeho těla trvale rozbolavělá nebo pohmožděná, dejte nám vědět. Snad si všimneme, jaké jsou důvody vašich potíží. Jestliže se jakýmkoli způsobem zraníte, ihned uvědomte instruktora. Lékárnička pro první pomoc je v dójó k dispozici.

 

< ^ >